PAYLAŞ

Bu makalemizde e-devlet kapısı ne demektir, sistem nasıl kullanılır, e-devlet şifresi nasıl alınır ve e-devlet şifrenizi unuttuysanız neler yapmanız gerekir gibi soruların yanıtlarını verelim istedik. Öncelikli olarak e-devlet kapısı nedir? Bunun açıklamasını yaparak başlayalım.

E-Devlet kapısı nedir ?

E-devlet sistemi teknolojinin hayatımıza girip hızlı bir şekilde gelişmesiyle beraber devletin vatandaşlarını özellikle kurumlardaki işlemlerini hızlandırmak amacıyla geliştirilmiş olan bir projedir. İnsanlar internet üzerinden bu sisteme giriş yaparak güvenli bir şekilde alacakları hizmetleri seçebiliyorlar. Sistemin uygulanmasından bu yana çok geçmemiş olsa bile milyonlarca kullanıcıya sahiptir. Bunun içinde pek çok vatandaş resmi işlerinin takibini de e-devlet sistemi üzerinden yapmaktadır. Bu sistemin bize sağladığı en büyük avantaj ise zaman oluyor. Çünkü eskiden kuruma giderek çok uzun kuyruklar beklediğiniz pek çok işlemi tek bir tıkla yapabiliyorsunuz. Bu da yaşamınızın konforunuzu daha çok artırmış oluyor. E-devlet sistemine şifresi olan her kullanıcı rahatlıkla giriş yapabilmektedir. Hiçbir şekilde sıra beklemek vs. gibi durum yoktur.

E-devlet üzerinden tüm kamu işlerinizi yapabildiğiniz gibi zamanı değerli kılmak içinde oldukça etkili bir yöntemdir Peki e-devlet üzerinden yapabileceğiniz işlemler yani hangi hizmetleri alabilirsiniz?

E-Devlet hizmetleri nelerdir?

Üniversite kaydınızı yapabilirsiniz. Kazandığınız bir üniversitenin kaydını hızlı bir şekilde yapabiliyorsunuz. Bunun için okula gitmenize gerek yok.

Eskiden işe girmek için adliyede uzun kuyruklar bekleyerek aldığınız adli sicil kaydınızı e-devlet üzerinden alabiliyorsunuz.

Yurtdışından getirdiğiniz bir cep telefonunu e-devlet üzerinden sisteme kaydedebiliyorsunuz.

Soyağacı sorgulama yapabiliyorsunuz.

Cumhurbaşkanına her türlü mesajınızı gönderebiliyorsunuz.

Askerlik işlemlerinizle ilgili sorgulamaları yapabiliyor ve son durumunuzu öğrenebiliyorsunuz.

Emekliliğinizle ilgili tüm bilgilerinizi öğrenebiliyorsunuz.

Yukarıda belirttiğimiz işlemlerin yanı sıra daha fazla hayatınızı etkileyecek pek çok kurumla olan ilginizi ve alakanızı e-devlet sisteminden takip etmek gibi bir şansa sahipsiniz. İnsanlar resmi kurumlara sadece işleri düştüğünde değil aynı zamanda kendi farklı istekleri içinde giriş yapabiliyorlar. Kendilerine dair merak ettikleri her konuyu buradan öğrenebiliyorlar. Mesela adınıza kesilmiş bir ceza var mı, herhangi bir bankaya borcunuz varmı, aranmanız var mı, bankalarla ilgili sorun yaşıyor musunuz, sosyal yardım durumunuz nedir? tüm bu merak edilen bilgiler tek bir tıkla ekranınızda oluyor. Ve bazılarını yine buradan çözebilirken bazıları hakkında da fikir sahibi olabiliyorsunuz.


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here