PAYLAŞ

E-devlet üzerinden işlemlerinizi gerçekleştirebileceğiniz bir internet adresi var ve pek çok kişi bu adresi çok iyi bilirler. Ancak hayatında e-devletle ilgili hiçbir ilgisi olmayan ve ilk kez kullanacak olan kişilerde sistemin ne şekilde ve nasıl kullanıldığını çok iyi bilmezler. Bizde bu makalemizde siz değerli takipçilerimiz için e-devlet nasıl kullanılır şifre nasıl alınır gibi soruların yanıtlarını verelim istedik.

E-devlete girebileceğiniz internet resmi adresini seçtikten sonra sağ üst bölümde bulunan giriş bölümüne tıklıyorsunuz. Açılan sayfaya TC kimlik numaranız ve PTT’den aldığınız e-devlet şifrenizi giriyorsunuz. Bu sayede sisteme giriş işleminiz başarılı bir şekilde tamamlanmış oluyor. Sistemi kullanabilmenin yolu ise bir e-devlet şifresine sahip olmaktır. Şifre sizin TC kimlik numaranıza entegre olduğundan dolayı sisteme yalnızca siz giriş yapabilirsiniz. Bunun için sadece size demek yerinde olacaktır. Bunun için şifrenizi ikinci bir kişiyle paylaşmamanız ve göstermemeniz gerekir.

Peki, bu zamana kadar hiç e-devlet şifresi almamış ve soyağacı sorgulama işlemi yapmak istiyorsunuz bunun için şifrenizi nasıl almanız gerekir?

E-Devlet şifresi nasıl alınır?

İlk yapmanız gereken işlem TC kimliğinizle birlikte kendiniz PTT’ye gitmeniz gerektiğidir. Sizin dışınızda başka birisine şifreniz kesinlikle verilmez. 2 TL ödeyerek alacağınız şifrenizle birlikte sisteme giriş için her şeyi yapmış olursunuz.

E-devlet sistemi basit gibi görünüyor olsa da ciddiye alınması gereken bir uygulamadır. Bunun içinde kesinlikle şifrenizi başkasının kullanmasına izin vermemeniz gereklidir. Peki şifrenizi aldınız işleminizi tamamladınız. Bu sistemde genelde insanlar bir kez giriş yaptıktan ve işlerini tamamladıktan sonra tekrar uzun süre girmek durumunda kalıyorlar. Böylelikle de şifre ister istemez akılda kalmıyor. Bunun içinde şifrenin unutulması halinde tekrar alabilmeniz için yapmanız gerekenler var. Bu işlem ise şu şekildedir.

E-Devlet Şifresi unutulduğunda yapılması gerekenler neler?

E-devlet şifrenizi unuttuğunuzda yapmanız gerek tek şey tekrar T.C kimlik numaranızın bulunduğu kimliğiniz ile herhangi bir PTT şubesine gitmektir. Almış olduğunuz yeni bir şifre olacağı için eski şifreniz artık geçerli olmayacaktır. Her şifre kaybettiğimizde veya unuttuğumuzda ödememiz gereken 4 TL bir ücret vardır.

Soy Ağacı Sorgulaması Yaparken Dikkat Etmeniz Gereken Hususlar Nelerdir?

T.C. Numaranızı ve şifrenizi emin olmadığınız bilgisayarda girmeyiniz.

Özellikle internet kafelerde yada virüs olup olmadığını bilmediğiniz sitelerde şifrenizi girmemenizi öneririz.

E devlet sitesini ziyaret ederken Chrome uygulamasının gizli sekmesini kullanabilirsiniz. Bu şekilde şifreleriniz her durumda kaydedilmemiş olur.


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here