PAYLAŞ

Türkiye’de çalışanlar işçi ve memur statüsünde hizmet veriyorlar. Ancak çalışanların hepsinin temel amaçları günün birinde emekli olmak ve alacakları toplu parayla birlikte yaşamlarının bundan sonraki bölümlerini daha huzurlu ve dinlenerek geçirmektir. Türkiye geliştikçe farklı düzenlemeler getirilerek çalışma hayatında da bir takım değişikliğe gidildi ve artık emekli olabilmekte eskiden olduğu gibi kolay değil. Bunun için bir takım şartları yerine getirmiş olmanız gerekiyor. Örneğin prim gün sayınız işe giriş tarihine göre sizden istenilen süre kadar tamamlanmış olması, bunun yanı sıra yaşınızın da belirlenmiş sınırı tamamlamış olması gerekiyor.

İşte tüm bunlarda uzun yıllar boyunca sürdüğü için bir süre sonrasında takip zorlaşıyor ve bunun takibini yapabilmek de elbette ki e-devlet üzerinden çok daha pratik ve hızlı oluyor. Çünkü e-devlet sistemi üzerinde bireylerin tüm kişisel bilgileri yer alıyor. Bu bilgiler doğrultusunda kendi hakkınızda olup bitenin takibini yapabildiğiniz içinde herhangi bir sorunla karşılaşma ya da sorunun ne olduğunu anlayamama gibi bir durum söz konusu olmuyor. E-devlet uygulaması devletin vatandaşlarının işlerini kolaylaştırabilmesi için hazırlamış olduğu bir sistem. Bir anlamda kişiye özel olduğundan dolayı herhangi bir şekilde size verilen şifrenin başkaları tarafından bilinmemesi gerekiyor. E-devlet’e ister bilgisayarınızdan isterseniz cep telefonunuzdan rahatlıkla ulaşabiliyorsunuz. Bu sayede kafanızdaki soruların yanıtlarını da hızlı bir şekilde buluyorsunuz.

Biz isterseniz gelelim asıl sorumuz olan e-devlet SGK hizmet dökümü sorgulaması nasıl yapılıyor? ona bakalım.

SGK hizmet dökümü sorgulama

Sorgulama yapmadan önce şu hususu bilmek gerekiyor. Çünkü sorgulama ekranında karşınıza birkaç madde çıkacak. Eski adıyla SSK’lı çalışanlar sistem üzerinde 4A olarak belirlenmişler, Emekli sandığı çalışanları ise 4B olarak tanımlanmış Sosyal Güvenlik Kurumu bünyesinde çalışan işçiler ise 4C’liler olarak bilinirler. Dolayısıyla siz hangi kapsama giriyorsanız sorgulama işleminizi ona göre tamamlamanız gerekiyor.  Sorgulama işlemlerini e-devlet üzerinden online olarak gerçekleştirebiliyorsunuz. Dolayısıyla nerede ve ne zaman isterseniz sorgulama bilgilerinizi öğrenebilirsiniz.

SGK Hizmet Dökümü Sorgulaması Nasıl Yapılır?

E-devlete online giriyorsunuz ve hizmet dökümü alanını buluyorsunuz. Burada sizin için uygun olan çalışma şeklini seçtikten sonra sorgulama ekranında ne zaman işe girdiğiniz kaç gün çalıştığınız detaylı bir şekilde belirtiliyor.


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here