PAYLAŞ

İnternet üzerinden en çok aratılanlar arasında yer alan konulardan bir tanesi olan e-devlet şifremi unuttum ne yapmalıyım sorusunun açıklamasını yapacağımız bu makalemiz içerisinde kafanızdaki soru işaretlerini bulmuş ve gidermiş olacaksınız. Sorunun yanıtını vermeden önce e-devlet şifresi nedir? Buna bir bakalım.

E-devlet Şifresi Nedir?

E-devlet şifresi devletin resmi kanallarına PTT’den alacağınız şifre doğrultusunda sınırlı olarak girebileceğiniz dijital bir sistemdir. E-devlet üzerinde TC kimlik numaranız üzerine kayıtlı olan tüm bilgileri bulabilirsiniz. Bunun içinde aldığınız şifreniz sadece size özeldir ve başkası tarafından asla görülmemesi gereklidir.

Şifre ve sistem hakkında fikir sahibi olduktan sonra isterseniz sorumuz e-devlet şifremi unuttum çözüm arıyorum konusunun açılımına gelelim. E-devlet şifresinin unutulmasının en önemli nedeni sürekli olarak ihtiyacınız olmaması ve kullanmamanızdan kaynaklanıyor. Dolayısıyla bu da ister istemez sizin zaman içerisinde şifrenizi unutmanızı sağlıyor. Biz toplum olarak bize özel olan şeyleri saklamayı ve gizlemeyi severiz dolayısıyla konu şifre olduğu zamanda bunu her zaman çok gizli yere koyduğumuz için geçen zaman sonunda koyduğumuz yeri de unuturuz. Evet, unutmak için sebep bu kadar çok iken ister istemezde akla kaybedersem ne olur yeniden alabilir miyim? Sorusu geliyor.

E-DEVLET ŞİFRESİ NASIL ALINIR?

E-devlet şifresini eğer ki hiç almamışsanız o zaman öncelikli olarak sisteme girebilmeniz için herhangi bir PTT şubesinden giriş şifresi talebinde bulunuyorsunuz. İlk kez alacağınız giriş şifreniz için TC kimlik kartınızla PTT’ye gitmeniz şart. Dolayısıyla bunun amacı başkasının sizin yerinize sizin şifrenizi alamamasıdır. Buradan da anlaşılacağı gibi herkes kendi şifresini kendisi alabilir. İlk kez alacağınız şifre için küçük bir ücret ödemesi yapmanız gerekiyor. Paranızı ödediniz ve şifrenizi aldınız sonrasında  ister mobil cihazınızdan isterseniz bilgisayarınızdan sisteme giriş yapabilirsiniz.

E-DEVLET ŞİFREMİ UNUTTUM, NE YAPMALIYIM?

Eğer ki şifrenizi aldınız ancak hiç kullanmadığınız için unuttunuz ve bilmiyorsunuz. Bunun için tekrar PTT şubelerinden birisine gidiyorsunuz ve şifrenizi tekrardan satın alıyorsunuz. Yapmanız gereken en kolay işlem bu. Ancak siz internet üzerinden mobil bankacılık sistemini kullanıyorsanız online işlemlerden e-devlet sistemine giriş yapabilirsiniz.


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here