PAYLAŞ

E-devlet üzerinden yapılabileceklerin sınırları her geçen gün genişlerken insanlar elde ettikleri konfor sayesinde de memnun kalıyorlar. E-devlet üzerinde yeni eklenen hizmetlerden bir tanesi olan vasiyetname sorgulama adalet bakanlığı üzerinden yapılabilecek. Peki, e-devlet üzerinden vasiyetname sorgulama işlemi nasıl yapılıyor?

Sorunun yanıtını alabilmek için öncelikli olarak vasiyetname ne demektir? Bunun yanıtını vererek başlayalım.

VASİYETNAME NEDİR?

Vasiyet gerçek bir insanın ölümü sonrasını düşünerek tüm tasarruflarını gerçekleştirerek malını tüzel bir şahsa devretmesidir. Vasiyet bir el yazısı ya da sözlü olarak yapılabilmektedir. Vasiyetname bir anlamda kişinin son arzularını ortaya çıkarmasıdır. Bunun için vasiyetname konusunda hassas davranılması gereklidir. Tek taraflı hukuki bir işlem olan bu durum hiç kimsenin muvafakatine tabi tutulmamıştır.

Vasiyet bu şekilde tanımlanmışken insanlarda vasiyetin öğrenilebilmesi için e-devlet üzerinden işlem yapılabilmektedir. Eğer ki hakkınızda herhangi bir vasiyet ile ilgili bir durum söz konusuysa bu durumda e-devlet üzerinden öğrenebiliyorsunuz. Sorgulama işlemi oldukça basit ve bunun içinde bir e-devlet şifresine ihtiyacınız olacak e-devlet şifrenizi PTT’den alarak TC kimlik numaranızla birlikte sorgulama işlemini gerçekleştirebiliyorsunuz. Bu sayede sizinde haberiniz olmayan bir vasiyet durumunun olması halinde bu şekilde haberdar edilmiş oluyorsunuz. Ancak bu vasiyetnamenin sistemde görüntülenebilmesi için öncelikli olarak noter ya da mahkeme kararının olması gerekiyor. Bu şekilde resmiyet kazanmış olan vasiyetnameler Adalet Bakanlığının sisteminde görünebileceğinden dolayı e-devlet sistemine de düşmüş oluyor.

VASİYETNAMENİN GEÇERLİK KOŞULLARI

Vasiyetnamenin geçerli olabilmesi için aşağıdaki durumlarında gerçekleştirilmiş olması gerekiyor. Bu koşulların oluşması halinde ise vasiyetname geçerli olacaktır.

  • Ehliyet (ayırt etme gücü, 15 yaşını doldurulmuş olması)
  • Sakatlanmamış irade beyanı
  • Kanuna hukuka ve ahlaka aykırı olmaması
  • Şekle uygunluk

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here