PAYLAŞ

Bu makalemizde e-devletten askerlik bozdurma işlemi nasıl yapılır ve askerlik sevk işlemleri nasıl yapılır gibi soruların yanıtlarını ayrıntılı bir şekilde verelim istedik.

Askerlik sevk işlemleri askerlik öncesinde en önemli işlemlerden birisidir. Bunun için önce eğitim ve sağlık gibi etkenlerden dolayı askerlik görevinizi tecil ettirmişseniz bu durumda askere gidebilmeniz için ilk olarak bu durumun sonlandırılmasını sağlamalısınız. Askerlik tecili bozdurma adı verilen bu işlemler için eskiden doğrudan kayıtlı olduğunuz askerlik şubesine gitmeniz gerekiyordu ancak şu anda bu işlemi e-devlet üzerinden yapabiliyorsunuz. Teknolojinin hayatımızda hızlı bir şekilde gelişmiş olması ve e-devlet gibi başarılı bir sistemin var oluşu artık asker adaylarının da şubelere gitmesine gerek bırakmadı. E-devlet üzerinden askerlik tecil işlemlerinizin bozdurulmasını yapabiliyorsunuz. Bunun için ise e-devlet sistemine girmeniz yeterli olacaktır.

E-Devlet Üzerinden Askerlik Tecil Bozdurma İşlemi Nasıl Yapılır?

E-devlet sistemi üzerinden askerliğinizi tecili bozdurma işinin nasıl yapılacağın anlayabilmeniz için size aşama aşama olarak bu durumu anlatalım. Sizde aşamaları takip ederek tecil bozdurma işlemlerini kolaylıkla yapabilirsiniz.

İlk öncelik olarak yapmanız gereken e-devlet sistemine giriş yapmak. Eğer ki girişi yapabilmeniz için bir e-devlet şifreniz yoksa öncelikli olarak onu temin etmeniz gerekiyor. Şifreyi PTT şubelerinden 2 TL karşılığında alabiliyorsunuz. Şifre size zarfın içerisinde verilecek ve sizde internet üzerinden girişle TC kimlik numaranızı kullanarak şifrenizle giriş yapabileceksiniz.

Giriş işlemini başardıktan sonra ise arama bölümüne asal yoklama işlemi şeklinde yazmalısınız sorgu sonrasında karşınıza çıkacaktır ve altta yer alan başvuru bölümünü seçiyorsunuz.

Başvuru işlemleri sırasında sizden doldurmanız için bir takım belgeler istenilecek ve sizde bu belgeleri eksiksiz bir şekilde doldurmanız gerekiyor. Bilgilerin doğru olduğundan emn olun. Sonrasında ise fotoğrafınızın yüklenmesi istenecektir. Buraya JPEG veya JPG formatında vesikalık olan bir fotoğrafınızı yüklemelisini. Resim yükleme sonrasında ise ek bilgi formu dolduracaksınız. Burada sağlığınızla ilgili bilgiler istenilecek sonrasında ise çıktısını alabilirsiniz. Aile hekiminize giderek sağlık durumunuzu gösteren bir rapor alın.

Aile hekimi sizi muayene ettikten sonra askere elverişlidir raporu verir. Bu rapor 1-2 iş günü içinde otomatik olarak elektronik sisteme yüklenir. Sizin askerlik şubenize gitmenize gerek yoktur.


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here