PAYLAŞ

Gerekli olan şartları karşılayan engelli vatandaşların ailesine her ay düzenli olarak ödenen maaş yardımına evde bakım maaşı denilmektedir. Bu maaşın ödenmesinin amacı ise engelli ailelerin ihtiyaçlarının bir bölümünü karşılarken rahat etmesini sağlamaktır. Özellikle de engelli vatandaşın ihtiyaç duyacağı bir takım giderlerinde bu maaş sayesinde alınabilmesini kolaylaştırmak. Engelli maaşı alabilmeniz için bir takım şartlara da uygun olmanız gerekir. Bunun içinde öncelikli olarak dikkat edilen husus eve giren gelir miktarıdır. Çünkü eve giren kişi başı gelir miktarı belirlenmiş olan rakamın üzerindeyse bu durumda maaş alabilme hakkı da bulunmamaktadır.

Evde Bakım Maaşı Nasıl Alınır?

Evde bakım maaşı alabilmeniz için öncelikli olarak yetkilendirilmiş olan hastanelerin ÇÖZGER komisyonuna başvuru yapmış olmanız gerekiyor. Eskiden hastaneler engelli raporu vermek için kendi bünyelerinde kurulan heyetle bu işlemi gerçekleştirebiliyorlardı ancak şu an engelli raporu vermek için tek yetkili kurum ise ÇÖZGER’dir. Bunun için yetkili hastanelerin ilgili bölümlerine başvuru yapmanız gerekiyor. Başvuru işlemi sonrasında dosyanız açılarak ilgili bölümlere yönlendirilirsiniz. Bu sayede sürecinde başlatılmasını sağlamış olursunuz.

Evde bakım maaşı başvurusu için aldığınız raporda engel durumunun belli bir derece de olması gerekiyor. Ağır engelli olarak kabul edilen bölümün seçilmiş olması sonrasında Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının ilgili birimlerine başvurunuzu tamamlarsınız ve onlar engellinin yaşadığı evi görmek için eve gelirler. Yaşanılan yer ve durumun uygun olması halinde ise engelli maaşı başlatılmış olacaktır. Sizden hesap bilgileriniz istenir ve maaşınız her ay o hesaba düzenli bir şekilde yatar.

Evde Bakım Maaşı Sorgulama

Evde bakım maaşı bağlanıp bağlanmadığı ya da alınan maaşın yatıp yatmadığını e-devlet üzerinden sorgulayabiliyorsunuz. Ancak bunun için öncelikli olarak e-devlet şifresine sahip olmanız gerekiyor. E-devlet şifresini PTT’den ücret karşılığında alabiliyorsunuz. Bu sayede e-devletin resmi internet sitesi üzerinden TC kimlik numaranız ve e-devlet şifrenizle giriş yapmanız halinde sorgulama işlemini yapabiliyorsunuz. Devlet engelli vatandaşlarının özür durumuna göre onların yaşamlarını daha kaliteli hale dönüştürebilmek için çalışıyor.


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here