PAYLAŞ

HGS Nedir?

HGS yani Hızlı Geçiş Sistemi ücretli olan otolarda geçişlerin elden değil de otomatik olarak tahsil edildiği bir sistemdir. Amacı ise yolculuk sırasında bekleme ve kuyruk gibi durumların ortadan kaldırılmasını sağlamaktır. Uygulandığı günden bugüne kadar başarılı bir şekilde işlemiş ve işlemeye devam eden bu sistem sayesinde otoyollarda araç kuyruğu da ortadan kaldırılmıştır. Sistem iki farklı alternatifiyle kullanılmaktadır. Birincisi sürücüler PTT’den aldıkları etiketlerini aracın ön camına yapıştırarak geçişlerini yapmaları ikincisi ise etiketin plakaya işletilmiş olması. Bu sayede aracın ön camında herhangi bir etiketin olmasına da gerek olmaz. HGS’de geçiş ücreti otomatik olarak okunarak tahsil edilir bunun içinde etiket içerisinde belli bir miktarda bakiyenin olması gereklidir. HGS geçişlerini ister sık yapın isterseniz az yapın cezalı duruma düşmemek için dönem dönem HGS borç sorgulama işlemini yapmanız önemlidir. Bu sayede cezai duruma düşmemiş olursunuz.HGS’de ücretlendirmeler ise araçlara göre ayrılmıştır. Buna göre 6 sınıf belirlenmiş ve ücretler bu şekilde alınır. Her araç kendi sınıfına göre etiket almak zorundadır. Farklı bir etiket sınıfı kullanan araçlar ise kara listeye alınırlar.

Bir geçiş ihlalinin olması durumunda kesilen ceza tutarı toplam olarak ödenir ancak cezanın büyümemesi içinde 15 gün içerisinde tutarın mutlaka yatırılması gerekir. 15 gün içerisinde ödenmesi halinde ise % 25 oranında bir indirim hakkı kazanılmış olacaktır.

HGS borç sorgulama işlemini PTT’nin resmi sayfasından yapabileceğiniz gibi isterseniz e-devlet üzerinden de yapabilirsiniz. Ödeme işlemi anlaşmalı bankalar tarafından rahatlıkla yapabilir. Online bankacılık hizmetlerine girdiğiniz zaman hızlı ve zahmetsiz bir şekilde ödemenizi ya da cezanızı gerçekleştirebilirsiniz.

HGS işlemlerini e-devlet üzerinden yapabilirsiniz.


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here