PAYLAŞ

E-devlet hizmeti ve kapsamı her geçen gün genişlerken vatandaşlarda birçok hizmeti buradan alabiliyor ve alınan hizmetin takibini de buradan yapıyor. Online işlemler sayesinde ise zaman harcamadan kontrolü sağlamış oluyorsunuz. E-devleti bilmeyen yok ancak ilk kez şifre almak isteyenlerin kafasındaki soru işareti ise kimler e-devlet şifresi alabilir? Oluyor. Bu sorunun yanıtını makalemizin devamında anlatalım.

Kimler e-devlet Şifresi Alabilir?

E-devlet şifresi 15 yaşını geçmiş olan her TC vatandaşı tarafından alınabilir. Bunun yanı sıra mavi kartı olan ve çalışma izni bulunan yabancılara verir.  E-devlet şifresi PTT üzerinden alınır ve alacağınız şifreyle beraber TC kimlik numaranızı sisteme giriş yaparak dahil olabilirsiniz. Mahkeme kararıyla kendine vasi tayin edilmiş kişiler vasileri aracılığıyla e-Devlet Kapısı şifresi temin edebilirler. Bu durumlar harici başkaları adına şifre alımı mümkün değildir.

Şifremi Nasıl İptal Ettirebilirim?

E-devlet şifresinin iptali de aynen alındığı gibi yine PTT üzerinden yapılması gerekir. TC kimliğinizle birlikte şahsen başvuru yapılması halinde e-devlet şifreniz hemen iptal edilecektir. Eğer ki vekalet ya da vesayet yoluyla iptal ettirmek istiyorsanız bu durumda şifrenizi nasıl almışsanız yine aynı yoldan iptali gerçekleştirebilirsiniz.

Merak edilen konulardan birisi de e-devlet şifresinin ücretli olup olmadığıdır. Çünkü bu ücreti vermek istemiyorsanız o zaman mobil bankacılık üzerinden e-devlet sistemine giriş yaparak şifrenizi de yenileyebilirsiniz.

Şifre Ücretli mi?

E-devlet şifresini ilk kez aldığınız zaman mutlaka PTT şubelerine gitmeniz gerekiyor. 2 TL ödeyerek alacağınız şifrenizi unuttuğunuzda ya da kaybettiğinizde tekrar alabiliyorsunuz ancak her unuttuğunuzda ise 4 TL vermek durumundasınız.  Bunun dışında e-devlet için herhangi bir abonelik ücreti ya da yıllık ücret gibi durum söz konusu değildir.

Şifreyi Neden PTT Dağıtıyor?

E-devlet şifresinin PTT’den verilmesinin en önemli nedeni Türkiye’nin her yerindeki vatandaşa bu hizmeti götürebilmek. Dolayısıyla bugün Türkiye’ de en büyük şube ağına sahip olan kurum PTT’dir. Bunun içinde her e-devlet şifresinin dağıtılması görevi PTT’ye verilmiştir. Türkiye’nin neresinde olursanız olun size yakın mutlaka bir PTT şubesi vardır.


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here