PAYLAŞ

Mobil cihazlar günümüzde aktif olarak kullanılıyor ve bunun gerekçelerinden birisi de istediğimiz her şeyi onlardan yapabiliyor olmamızdır. Örneğin İnternete girebiliyoruz, alışveriş yapabiliyoruz ve bilgi araştırmasında bulunabiliyoruz. Hatta mobil imza sayesinde resmi olan tüm işlerimizi de buradan yapabilme özgürlüğüne sahibiz.

Mobil İmza Nedir?

Mobil imza, cep telefonundan sim kartınızı kullanarak belirlemiş olduğunuz şifrenizle birlikte İnternet ortamında 5070 sayılı kanun gereğince ilgili yasal mevzuata uygun olan ıslak imza haklarının tamamına sahip olduğunuz bir uygulama. Mobil imzanızı kullandığınızda işinizin olduğu kuruma gitmeden oturduğunuz yerden, evinizden ya da işinizden tüm işlemlerinizi halledebiliyorsunuz. bu da size sıra bekleme ya da zaman kaybını ortadan kaldırma olanağı tanıyor. Kısacası hayatınızın online ortama taşındığı bir sistem demek yerinde olacaktır.

Artık toplum olarak hayatımızı çok hızlı yaşamak zorundayız ve bir takım e-devlet uygulamaları da bu hızlılığa bir anlama çözüm olarak geliştirilmiş. Üstelik e-devlet üzerinden yapabileceğiniz işlemlerinizin tamamını ücretsiz olarak gerçekleştirebiliyorsunuz. Bu da size maddi bir tasarruf ağlamış oluyor. Mobil imza alabilmeniz için öncelikli olarak bir hatta sahip olmanız gerekiyor. Cep telefonu operatörleri yani hatlar size bu imkanı sağlayacak olan teknik alt yapıyı destekliyor. Peki, mobil imza alabilmem için neler yapmam gerekiyor derseniz onu da şu şekilde açıklayabiliriz.

Mobil İmza Nasıl Alınır?

Mobil imza alabilmeniz için GSM operatörünüze başvurmanız gerekiyor. Operatörler size mobil imza verme yetkisine sahiptir. Sonrasında ise aboneliğinizi aktive ediyorsunuz ve mobil imzanızı kullanmaya başlıyorsunuz.

Mobil İmzayı Nasıl Kullanabilirim?

Öncelikli olarak giriş menüsünden mobil imza ile giriş seçeneğini kullanıyorsunuz. Ekranınıza gelen bilgiler bölümüne TC kimlik numaranızı ve cep telefonu numaranızı girdikten sonra gönder tuşuna basıyorsunuz.  Ekrana gelen sözleşme bilgilerinin okuduktan sonra cep telefonunuzla imzalıyorsunuz. Eğer ki iptal etmek isterseniz iptal tuşuna basabilirsiniz.

Kısacası cep telefonu ve akıllı cihazlar hayatımızı kolaylaştırırken vereceğiniz basit talimatlar sonrasında da işlerinizi kısa süre içerisinde tamamlayabiliyorsunuz.


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here