PAYLAŞ

Soyağacı sorgulama işlemi internet üzerinden e-devlet sisteminde yapılıyor.  bunun için online soyağacı sorgulama nasıl yapılır? Sorusunun yanıtını siz değerli takipçilerimize anlatalım istedik. Online işlemler internet üzerinde yaygınlaşırken özel sektörden, bireyselden tutunda kamusal alanlara varıncaya kadar pek çok noktada internet üzerinden işlem yapılabiliyor. Bu hizmet sayesinde işler daha da hızlanırken insanlar kafasına takılan soru işaretlerini de ortadan kaldırabiliyorlar.

Online olarak birçok işlem yapılabiliyor lakin biz bu noktada size bu işlemler arasında soyağacı sorgulama hakkında bilgiler verelim istedik. E-devlet üzerinden başlatılan u sistem sayesinde devlet vatandaşlarının geçmişi ile ilgili tüm bilgilerini öğrenebiliyorlar. E-devlet üzerinden pek çok işlemler yapılabiliyor. Ancak soyağacı sorgulama işlemi doğrudan vatandaşın kendisini ilgilendirdiği içinde büyük önem taşıyor.

Sistem alt ve üst soy ağacı olarak sunuluyor. Buna göre sorgulama yapılırken merkezinizde kendinizi oturtuyorsunuz. Sizden öncesini sorgulamaya çalışırsanız bu durum üst soy ağacı olarak gerçekleştiriliyor. Sizden sonrakiler ise alt soyağacı olarak tanımlanıyor.

Soyağacı Sorgulama Nasıl Yapılıyor?

Soyağacını öğrenmek isteyenlerin, e-devlet sitesindeki Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü bölümü altında yer alan Alt-Üst Soy Bilgisi Sorgulama ekranını açması gerekiyor. Buradaki ekrandan Alt Üst Soy Listesi açılabiliyor. Bu ekrandan ayrıca belge görüntülenmesi de sağlanabiliyor.

E-Devlet Şifresi

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz işlemleri yapabilmek için öncelikli olarak bir e-devlet şifrenizin olması gerekiyor. E-devlet şifrenizi aldıktan sonra sisteme TC kimlik numaranızı da kullanarak giriş yapabiliyorsunuz. Giriş yaptıktan sonra ise istediğiniz sorgulama ekranı neyse oraya tıklayarak güncel bilgilerinizin tamamını görebiliyorsunuz. Mesela vergi borcunuz veya hakkınızda bankalar arasında uygulanmış olan herhangi bir bloke var mı yok mu? Ya da aracınızı trafik sigortası yaptırdınız mı? daha önce kaç kere yaptınız? Şu an var olan bir sigorta poliçeniz mevcut mu gibi aklınıza gelebilecek size ait ve size özel tüm bilgileri burada rahatlıkla bulabiliyorsunuz.


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here