PAYLAŞ

Online vergi borcu ödeme nasıl yapılır sorusunun yanıtını vereceğimiz bu makalemiz içerisinde vergilerle alakalı olan bir takım bilgileri de bulabileceksiniz. Öncelikli olarak vergi ödemesini vergi dairelerinden, bankalardan ve belediyelerden yapabileceğinizi söyleyerek başlayalım. Ancak benim buna ayıracak vaktim yok derseniz o zaman yapmanız gereken internet üzerinden online vergi borcu ödeme yapabileceğiniz araçları kullanmanız gerekiyor. Bu araçların ilk başında da bankaların mobil bankacılık işlemleri geliyor.

Mobil Bankacılık İle Vergi Ödeme

Artık Türkiye her şeyi dijital dünya üzerinden çözümleyebiliyor. Bunun içinde devletin tüm kanalları bankalarla eşdeğer olarak çalışır ve anlaşmalı olan bankalarla istediğiniz ödemeleri, cezaları günün hangi saatinde olursanız olun yapabilirsiniz. Mobil bankacılık ile vergi ödemesi yapmak istiyorsanız bunun için çalıştığınız bankadan bir internet şifresi almış olmanız gerekiyor. Çünkü bankanın mobil uygulamasını yüklediğiniz zaman bu şifreyi kullanabileceksiniz. Cep telefonunuzdan eğer  bankanızın anlaşması olduğu kuruma vergi ödemesi yapacaksanız bu durumda uygulamaya girmeniz ve bu sayede bankanın mobil arayüzünden vergi ödeme sekmesini bularak yapmak istediğiniz ödemenin ayrıntılarını girmeniz yeterli. Hesabınızda para varsa ya da kredi kartınız varsa ödemelerinizi bu şekilde yapabiliyorsunuz. Saat kesinlikle fark etmiyor ister sabah ister gecenin bir vaktinde ödemelerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Ödemeniz anında kuruma düşerek borcunuzu ödemiş olacaksınız. Burada önemli olan konu ödemeyi yapacağınız kurumun sizin bankanızla anlaşmasının olması ve hesabınızda paranızın olması.

İkinci yöntem ise Gelir İdaresi Başkanlığının İnternet sitesi üzerinden ödeme yapmak.

Gelir İdaresi Başkanlığı Sitesinden Vergi Ödemesi

Bunun için TC kimlik numaranıza ihtiyaç vardır. Bu alana girebilmek için e-devlet şifrenizi kullanabilirsiniz. E-devletten Gelir İdaresi Başkanlığının sitesine geçiş yaptığınızda doğrudan giriş yapabileceksiniz bunun içinde sizden herhangi bir bilgi istenmeyecektir. Her iki yöntem de oldukça güvenilir ve hızlıdır. İkisinde de kredi kartı ile ödeme yapabilirsiniz.

E-devlet üzerinden birçok işleme rahatlıkla erişim sağlayabilirsiniz. Özellikle de kişisel tüm bilgileriniz burada yer aldığından dolayı farklı işlemleri de buradan takip edebiliyorsunuz. Hatta merak ettiğiniz soyağacı sorgulama işlemini de yine buradan yapabilmeniz mümkün. E-devlet için PTT’den 2 lira karşılığında bir şifre almanız yeterli.


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here