PAYLAŞ

Şecere hazırlama tarzından bahsetmeden önce isterseniz şecere’nin ne demek olduğunun tanımını yaparak başlayalım. Şecere ağaç demektir. Daha farklı anlamlarda kullanıldığı da ilinir. Örneğin şecerename’de bunlardan birisidir. Günümüzde kullanılan tanımlamasıyla ise soyağacı demektir.

Şecere yani soyağacı hazırlama birkaç şekilde yapılabilir ancak bunun temelinde her zaman bir ağaç vardır. Adını aldığı ağaçtan yola çıkılarak aile soyuna mensup olan kişilerin isimleri bu ağacın dallarına denk gelecek biçimde yerleştirilir. İşin özünde ise ağacın her bir kolu bir nesli temsil eder ve bu dal üzerindeki meyveler ise neslin alt kuşaklarını temsil eder. Bunun içinde şecere yani ağaç benzetmesi daha uygun görülmüştür. Ağacın köklü ve yaşayan bir canlı olması da şecerenin ön plana çıkmasını sağlamıştır.

Son dönemlerde özellikle internetin ortaya çıkması ve yazılım teknolojilerinin gelişmiş olması soyağacı programlarını da gündeme getirmştir. İnsanlar bilgileri elektronik ortama attıktan sonra kolaylıkla süreç içerisinde soyağaçlarını oluşturabiliyorlar. Ancak bu yazılımlar için konuşacak olursak elle yazılan bilgilerin yerini kesinlikle tutamazlar.

Program ve yazılımların dışında bir de e-devlet üzerinden soyağacı sorgulama işlemi mevcut. Buradan elde edilecek bilgiler doğrultusunda soyunuz hakkında fikir ve bilgi sahibi olabiliyorsunuz. Ancak bu bilgilere tam olarak erişim sağlayabilmeniz için öncelikli olarak yapılması gereken işlem bir e-devlet şifresinin olmasıdır. Bu şifreye sahip olduğunuz zaman soyağacı sorgulama işlemini çok kısa bir sürede gerçekleştirebiliyorsunuz. peki e-devlet üzerindeki soyağacı sorgulama ekranı doğru mu? bu bilgilerin gerçekliği ne kadar hesaplanmış derseniz bunu da şöyle söyleyelim ki şu anda geçmişinize net bir şekilde gidebileceğiniz tek ve en büyük arşiv burasıdır. Burada yer alan bilgiler doğrudur çünkü zaten sizin kütüğünüzde kayıtlı olan bilgilerden yola çıkılarak hazırlanmıştır. Olması gereken bilgilerin dışında daha da eski tarihlere gidilememesinin asıl nedeni de bilgi eksikliğinden ve kayıtların olmamasından kaynaklanmaktadır.

Türkiye bilgisayar ve yazılım teknolojileri sayesinde artık çok güçlü bir noktaya gelmiştir. Gelinen bu noktada ise artık bilgilerin tamamı doğru bir şekilde güncellenerek insanlara sunulmuştur.


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here