PAYLAŞ

TC sınırları içerisinde bulunan her Türk vatandaşı e-devlet üzerinden sefer görev emrinin olup olmadığını sorgulayabiliyorlar. Eğer ki bu zamana kadar çeşitli nedenlerden dolayı hakkınızda sefer görev emri olup olmadığını öğrenememişseniz ve bunu merak ediyorsanız artık bunun için askerlik şubesine gitmenize gerek kalmıyor. E-devlet üzerinden bu işlemi ücretsiz olarak yapabiliyorsunuz. Bu şekilde hakkınızda sefer görev emri olup olmadığını rahatlıkla öğrenebiliyorsunuz. Eğer ki bu işlemi e-devlet üzerinden nasıl yapabilirim diyorsanız aşağıdaki linke tıklayarak direk olarak sorgulama ekranına gidebiliyorsunuz.

SEFER GÖREV EMRİ SORGULAMA EKRANI

Buraya kadar sisteme giriş için ihtiyacınız olan bilgileri detaylı bir şekilde belirttik. Peki sefer görev emri ne demek olduğunu biliyor musunuz? Eğer ki bu konu hakkında fikriniz yoksa o zaman aşağıda tanımlamasını da kısaca bir yapalım.

SEFER GÖREV EMRİ NEDİR?

Sefer görev emri askerlik görevini tamamlamış olan erkeklerin milli seferberlik gibi durumlarda yeniden askerlik görevine çağrılabileceği anlamına gelir. Sefer görev emri ile ilgili duyuruların tamamı Milli Savunma Bakanlığı tarafından yapılabilmektedir.

SEFER GÖREV EMRİ HAKKINDA DETAYLAR

Hastalanan Sefer Görev Emri Yapabilir mi?

Sefer görev emri olan bir kişinin hastalığının belirlenmesinin ardından en yakın askerlik şubesine giderek bu durumu beyan etmesi gerekiyor. Bunun içinde sizi en yakın olan sağlık kurumuna nakil yaparlar. Sağlık kurulunun yapacağı muayene neticesinde görev yapamaz askerliğe elverişli değildir belgesi verilerek sefer görev emriniz iptal edilecektir.

Aynı aileden iki erkek kardeşe sefer görev emri verilir mi?

Askerlik hizmetlerini yaptıktan sonra yedeğe alınan bütün personel aşağıda belirtilen ve SGE’nin iptalini gerektiren hususlarda mazeretleri olmadığı sürece seferberlik mevzuatı gereği sefer planlamasına alınmaktadır. Bu nedenle bir ailenin birden fazla ferdine Sefer Görev Emri verilmesi söz konusu olabilmektedir.

Sefer görev emri artık İnternet üzerinden e-devlet sistemine giriş yapılarak sorgulanabiliyor. Bu sayede hakkınızda herhangi bir seferberlik emrinin olup olmadığını da öğrenebilirsiniz.


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here