PAYLAŞ

İnsanlar emeklilik hayali için gecelerini gündüzüne katarak çalışırlar ve bu çalışmanın neticesi olarak ise belli bir plan doğrultusunda hareket edilir. Her çalışan SGK kapsamında olmak zorundadır ancak SGK’ da çalışanları kendi içerisinde ayırt edebilmek amacıyla belli bir düzen içerisinde hareket eder. Bu düzende 4A, 4B ve 4C şeklinde belirlenmiştir. Sigorta bu kollara ayrılırken emeklilik süreleri ve alınacak maaşlarda birbirinden farklılık gösterir. Bu nedenle insanlar çalışma yaşamlarında kontrolün kendilerinde olması için de hizmet dökümü sorgulaması yapmayı tercih ederler

Gelelim işin aslına SGK’dan emekli olmak için öncelikli olarak bağlı olduğunuz kolu bilmeniz gerekiyor ki her kolun kendisine göre bir prim sayısı vardır ve emekli olmadan bu primin dolması gerekir. Sigorta prim günlerini hizmet dökümü olarak E-devlet kapısını bu şekilde öğrenebilirsiniz. Yani e-devlet üzerinden prim gün sayınızı, prim miktarınızı ve sigorta kolu üzerinden bu şekilde görebiliyorsunuz.

Yukarıdaki açıklamalar doğrultusunda 4A ve 4B nedir? İsterseniz kısaca size açıklayalım.

4A NEDİR?

4A SGK’ya bağlı bir sigorta koludur. 4A’lı olarak çalışanlar eski sistemde SSK’lı olarak geçer.

4B NEDİR?

4B sigorta kolu eski adıyla Bağkur kendi işini yapanların ya da isteğe bağlı sigorta ödeyenlerin bulunduğu sigorta koludur.

4A HİZMET DÖKÜMÜ

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) hizmetleri E Devlet Kapısı üzerinde kısa yollar va ara başlıklarla madde madde verilmektedir. Bu maddelerden biri ve en çok arananı ise 4A Hizmet Dökümü sorgulamasıdır. Ancak E Devlet şifresi hiç almayanlar ya da kaybedenler SGK’nın resmi sorgulama sayfası E SGK’dan (http://e.sgk.gov.tr/wps/portal/vatandas) sorgulama yapabilir.

Tabi vatandaş bağlı olduğu SGK’ya kimliğiyle başvurabilir, hizmet dökümünü alabilir.

4B HİZMET DÖKÜMÜ

E Devlet‘e TC. kimlik no ve şifreniz ile giriş yaptıktan sonra e-Hizmetler kısmından Sosyal Güvenlik ve Sigorta sekmesi üzerinden ‘4B hizmet bilgisi’ kısmını bulmalısınız. Kısaca E Devlet’te açılan ilk sayfada arama kısmına 4B yazarak ilgili sekmeyi bulabilirsiniz.


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here