PAYLAŞ

Bu makalemizde şifresiz hizmet dökümü sorgulama, TC kimlik numarasıyla hizmet dökümü sorgulama ve nereden sorgulayabileceğinize dair bilgiler verelim istedik.

İnsanlar hayatlarının yaşlılık dönemini düşünmek zorundalar ve bunun içinde ömürlerinin belli bir dönemini sürekli olarak çalışarak geçirmek istiyorlar. Çalışmak para kazanabilmek için yeterli bir girişim ancak yeteri kadar çalışıp çalışılmadığı ise bir süre takip edilmekten çıkılıyor. Yılların geçmiş olması ve yaşlılık dönemi içerisine girildiğinde ise emekli olabilmek için eller şifresiz hizmet dökümü sorgulama işlemine ister istemez kayıyor. Çünkü yıllarca çalışıldı ve artık yorgunlukta kendisini göstermeye başladı.

Emekli olabilmeniz için sigortalı olarak çalışmanız ve belli bir dönem boyunca prim ödemeniz gerekiyor. Ancak bu primlerin denetimini de yine kendiniz yapıyorsunuz. Çalıştığınız süre boyunca primleriniz yattı mı yatmadı mı, yattıysa ne kadar yatmış gibi pek çok ayrıntı beraberinde geliyor. Çalışan her vatandaşın belli bir dönem sonrasında mutlaka hizmet dökümü alması gerekiyor.

Peki, hizmet dökümü nasıl sorgulanır?

Hizmet Dökümü Sorgulama

Hizmet dökümü eskiden SSK yani şimdi ki adıyla SGK’ya gidildikten sonra uzun kuyruklarla mücadele ederek alınabiliyordu. Bu durum ise ciddi bir zaman kaybı demekti. Şimdi ise teknoloji ve bilgisayarlar sayesinde online olarak sorgulama işlemi gerçekleştirilebiliyor. Bu da ister istemez o kurumun üzerindeki iş yükünü düşürüyor.  Eskiden sigortalılar Bağ-Kur yani 4b, SSK yani 4A ve Emekli Sandığı yani 4C olarak ayrılmaktaydı. Artık tüm bunlar tek çatı altında, SGK bünyesinde toplandı. Hizmet dökümünüzü de bu vesileyle tek çatı altında yapabilmekteyiz.

SGK çatısı altında tüm işlemler birleştirilirken hizmet dökümü sorgulama işlemleri ise artık e-devlet bünyesinden rahatlıkla gerçekleştirilebiliyor. Daha öncesinden PTT’den aldığınız bir e-devlet şifresi ile birlikte sonraki zamanlarda istediğiniz zaman hizmet dökümü sorgulama işlemini de yapabiliyorsunuz.

SGK hizmet dökümü şifresiz olarak da alınabiliyor fakat bunun için ilk olarak SGK il veya ilçe müdürlüklerine müracaat etmeniz gerekmektedir.


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here