PAYLAŞ

Türkiye e-devlet sistemine geçti ve pek çok insan bu sistemin kolaylığından faydalanabilmek için üyelik şifrelerini aldılar ve işlemlerini buradan gerçekleştirmeye başladılar. Yoğun istek ve kullanım ise aynı zamanda kafalarda soy ağacı bilgilerini paylaşmak tehlikeli olur mu? sorusunu da gündeme getirdi. Çünkü insanlar sisteme girerek buradan aldıkları soyağacı sorgulama bilgilerini de paylaşmaya başladılar. Sistemin aksaklığından bahsetmek mümkün değil. İlk dönemlerde yavaş çalışan sistem bugün belli bir düzene getirilmiş durumda ve insanlar rahatlıkla istedikleri bir sorgulama işlemini rahatlıkla gerçekleştirebiliyorlar. Bu da onların burayı kullanabilmesinde önemli bir avantaj sağlamış oluyor.

Peki, soyağacı bilgilerini paylaşmak tehlikeli midir yoksa herhangi bir tehlikesi yok mudur? İşte sorunun yanıtlarını bu şekilde verebiliyoruz.

Soyağacı bilgilerine ulaşabilmeniz için öncelikli olarak e-devlet bilgilerinizin olması gerekiyor. Eğer ki elinizde bir şifre yoksa o zaman PTT şubesine kimliğinizle giderek şifrenizi alabiliyorsunuz. Buraya kadar çok kolay ve bundan sonra PTT’den size verilen şifrenizi sisteme girerek giriş işlemlerinizi tamamlamış oluyorsunuz.

Sistem çok basit giriş yaptınız bu kez sistemden soyağacı sorgulama alanına giriyorsunuz bundan sonra da artık bilgilerinizi istediğiniz şekilde alabilir ya da başkasıyla paylaşabilirsiniz. Başkasıyla paylaşmanın ise bir sizin e-devlet şifreniz olmadığı sürece herhangi bir sakıncası yoktur. Günümüzde insanlar çeşitli şekillerde dolan-dırılıyorlar ancak sizin sadece isminizin ya da TC kimlik bilgilerinizin olması demek rahatlıkla kandırılabileceğiniz anlamına gelmiyor. İnsanlar her alanda olduğu gibi kendi güvenliklerini kendileri sağlamak durumundadır. Bunun içinde kendi bilgilerini olabildiğince başkalarıyla paylaşmamaları gerekiyor.

E – Devlet Soy Ağacı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

  • Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü bu hizmeti e – devlet üzerinden sunmaktadır
  • İşlemi toplam 2 aşamalıdır
  • Sisteme yoğun talep olması nedeniyle işlemler sıra ile yapılmaktadır.
  • Bekleme süresi işlemin kapasitesine göre değişecektir
  • İşlemin gerçekleşmesi sonucunda otomatik olarak işlem aşamasına geçilecektir

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here