PAYLAŞ

İnternet hayatımıza girdiğinden buna pek çok şeyin değiştiğini ve hızlandığını görüyoruz. Aslına bakarsanız bu teknolojiyi beğenmeyenler ve olumsuz bulanlarda var. Özellikle örf ve adetlerine bağlı olan toplumlar İnternet konusunda her zaman ön yargılı hareket etmiştir. Çocukların ahlaklarını olumsuz etkilediği yönünde şikayetlerde bulunurken olumlu yönlerine ise odaklanmak istemezler. Oysa ki böyle tutucu toplumların bile İnternet’e ihtiyaçları olduğunu çok iyi biliyoruz. Örneğin kendi kütüklerini ve geçmişlerini tek bir tuşla öğrenebiliyor olmak onlar için çok önemlidir. Lakin bunu yapmadıklarından ya da haberdar olmadıklarından dolayı da tek bir alana odaklanırlar.

Soy Kütüğü Çok Önemli

Soy kütüğü ise bizim için çok önemlidir. Geçmişe ait bilgilerin yer aldığı bu sistem yani atalarınız, dedeleriniz ve ecdadınızın isimlerini ne zaman öldüklerini biliyor olmanız sizin dallanıp budaklanmış olan aile secerenizi de ortaya dökecektir. Bugün gerek zaman gerekse mesafeler insanları ister istemez birbirinden koparmış ve ayırmıştır. Bırakın amca çocuklarının birbirini tanımasını kardeşinin çocuğunu bile görmeyen insanlar var. Oysaki bu bizim için manevi açıdan çok önemli bir durum ve bizim geçmişimize ait tüm bilgileri olabildiğince öğrenmemiz gerekir.

E-Devlet Üzerinden Soy Kütüğü Sorgulama

İşte e-devlet sistemi ve e-devlet üzerinde yer alan soy kütüğü sorgulama hizmeti bu anlamda devletin vatandaşlarına sunmuş olduğu kaliteli bir hizmettir. İnsanlar bu sayede alt üst soy ağaçları hakkında bilgi sahibi olabiliyorlar. Üstelik sadece kendilerinden öncekileri değil kendilerinden sonrakilerini de bu şekilde daha iyi tanıyorlar.

E-Devlet Üzerinde Sağ Görünüyor Ama Hayatta Değil Bilmecesi

Sistemin devreye girdiğinden bu yana ise milyonlarca kişinin kullanmış ve merakını gidermiş olduğunu biliyoruz. Ancak sistemde henüz ölü olan kişilerinde sağ gibi göründüğü biliniyor. Bunun nedenine baktığımız zaman ise şöyle bir durum ortaya çıkıyor. Eskiden pek çok kişi ölen çocuklarını ya da aile bireylerini nüfustan düşürmüyorlar. O zamanki ulaşım ve yerleşim yerleri ile birlikte sistemin insan gözüne dayanarak çalışıyor olması hatta bazı yerlerde nüfus sisteminin bile olmaması bugün yaşanan bu karmaşanın da en büyük nedenlerinin başında geliyor. Yani bu aslında sistemin bir eksikliği değil o zaman ki aile bireylerinin dikkatsizliğinden ve umursamazlığından kaynaklanıyor.


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here