PAYLAŞ

TC vatandaşları internet üzerinden online olarak soyağacı sorgulama öğrenme işlemlerini gerçekleştirebiliyorlar. Soyağacı sorgulama hayata geçirildiği günden itibaren halen büyük bir ilgi görmeye devam ederken vatandaşlar sağlanan bu bilgiler ile birlikte geçmişleri hakkında da fikir sahibi olabiliyorlar. Soyağacı sorgulama işlemi alt ve üst soy bilgilerini öğrenmede kolaylık sağlıyor ve vatandaş bu sayede kendi kökenleri hakkında da bilgi sahibi olabiliyor. Bizde bu yazımızda soyağacı sorgulama öğrenme hakkında size detaylı bilgiler verelim istedik.

Devlet sürekli olarak kendisini yenilerken aynı zamanda teknolojinin de imkanlarını seferber edebilme konusunda kendisini geliştiriyor. PTT şubelerinden alınacak olan e-devlet şifresiyle birlikte sisteme giriş yapılıp istenilen sorgu işlemi kolaylıkla yapılabiliyor. Biz insanlar için geçmişimiz çok önemli çünkü atalarımızın isimleri ne zaman doğdukları ve hayatını kaybettikleri gibi bilgileri biliyor olmak soyağacımızı öğrendiğimizde ise memnuniyet veriyor.

Peki, soyağacı sorgulama öğrenme e-devlet üzerinden yapılabiliyor dedik. Konunun ayrıntılarını öğrenebilmek için ise soyağacı ne demektir? bunu bilmekte fayda vardır.

Soy Ağacı Nedir?

Soyağacı yani diğer bir ismiyle aile ağacı insanların soylarından gelen herkese ait bilgilerin yer aldığı bir sistemdir. Bir ağaç şeklinde olan bu çizelge üzerinde geçmişe olabildiğince gidebilirsiniz. Geçmişe belli bir tarihe kadar gidebilmenin nedeni ise soyadı kanunun ondan önceki dönemlerde olmaması ve nüfus kayıt bilgilerinin de bu kütük üzerinde bulunmuyor olmasından kaynaklanıyor.

E – Devlet Soy Ağacı Uygulaması Nasıl Çalışır?

Sistemin çalışma mantığı çok basit. E-devlet üzerinden TC kimlik numarası ve şifrenizi giriyorsunuz ve bu sayede sizin kişisel bilgilerinizin yer aldığı sayfaya giriyorsunuz. BU sayfa sadece size özel olduğu için şifrenizi başkalarıyla paylaşmamanızı tavsiye ediyoruz. Çünkü e-devlet üzerinden resmi kurum işlemlerinizi de yapabiliyorsunuz. Bu da ister istemez sizin daha temkinli ve dikkatli bir şekilde hareket etmenize neden oluyor. E-devlet Türkiye’nin dijital dünya üzerinde geliştirmiş olduğu en güçlü sistemdir ve bugün bütün kurumların bu sisteme bağlantısı söz konusudur. Bunun içinde giriş sayfanıza girdiğinizde sizinle ilgili tüm bilgiler detaylı bir şekilde yer almaktadır.


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here