PAYLAŞ

E-devlet sisteminin insanların faydasına sunmuş olduğu pek çok avantaj vardır ve bu avantajların en başında da soyağacı sorgulama işlemi geliyor. Neden bunun önemli olduğuna geldiğimizde ise bir insanın geçmişi hakkında bilgi sahibi olabilmesi oldukça önemlidir. Soyağacı sorgulama işlemini yaparken geçmişinizle ilgili pek çok bilgiye de anlık olarak sahip olabiliyorsunuz. Ancak merak edilen konulardan birisi de soyağacımı sorgularken geçmişte ailenizde bir şehit olup olmadığıdır. Kısacası soyağacında şehit var mı nasıl öğrenilir başlıklı bu makalemiz içerisinde bu konuya değinmek istedim.

E-devlette soyağacı sorgulama işlemi yapılırken bir diğer sorgulama sistemi de Milli Savunma Bakanlığından geldik. Vatandaşlar artık soyağacı sorgulamasının nasıl yapıldığını öğrenirken şehit tespit projesiyle de ailesinde şehit olanlarda bunu öğrenebilecekler. Bunun için tek yapılması gereken işlem ise Milli Savunma Bakanlığının resmi internet sitesi üzerinden şehit tespit sayfasını ziyaret etmek olacaktır.

Şehit sorgulama nasıl yapılır?

Milli Savunma Bakanlığı 2008 yılında Şehit Tespit Projesi başlatmış ve bu proje kapsamında Osmanlı’nın yıkılış döneminden Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunda yaşanan savaşlarda şehit olanların kaydını internete taşımıştı. Sistemde yer alanlar ise 1853 Kırım Savaşı, 1877-1878 Osmanlı- Rus Savaşı, 1897 Osmanlı-Yunan Savaşı, 1911 Trablusgarp savaşı, 1912-1913 Balkan Savaşı, 1914-1918 Birinci Dünya Savaşı, 1919-1922 İstiklal Savaşı, 1950-1953 Kore Savaşı ve 1974 Kıbrıs Barış Harekatı’nda şehit düşenlerin kimlik bilgileri yer alıyor.

Soyağacı sorgulama nasıl yapılır?

Soyağacını öğrenmek isteyenlerin, e-devlet sitesindeki Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü bölümü altında yer alan Alt-Üst Soy Bilgisi Sorgulama ekranını açması gerekiyor. Buradaki ekrandan Alt Üst Soy Listesi açılabiliyor. Bu ekrandan ayrıca belge görüntülenmesi de sağlanabiliyor.

Sonuç olarak şöyle söyleyebiliriz ki artık dijital ortamdan pek çok şeyi anlık olarak yapabiliyor geçmişle ilgili tüm bilgileri de rahatlıkla öğrenebiliyoruz. Bu sayede merak ettiklerimiz tek bir tuşla ekranımıza geliyor.


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here