PAYLAŞ

Türkiye geçtiğimiz yıllarda e-devlet sistemini devreye almış ve bu sistem içerisinde de vatandaşların ihtiyacı olan bilgileri alabilmeleri amacıyla bir takım ek bilgiler ekleyerek erişilebilir olmasını sağlamıştır. Soyağacı sorgulama ise e-devlet üzerinden yapılabilen bir işlem ve bu işlem sayesinde insanlar geçmişleri hakkındaki bilgileri öğrenmek istiyorlar. Soyağacı çok eski tarihten bu yana merak edilen ve o dönemlerde insanların bunu kendi elleriyle ve çabalarıyla öğrenmeye ve yapmaya çalıştıkları bir sistemdi. Dolayısıyla sorarak öğreniyor olmanın getirdiği güçlük ve eski tarihlere kadar çok fazla gidilemiyor olması ise soyağacının kapsamının daha da dar olmasına olanak sağlıyordu. Devlet insanların bu merakını ve geçmişleri hakkında fikir sahibi olabilmeleri kısacası kendinden önceki atalarının isimlerini kayıtlarından çıkararak e-devlet üzerinden hizmete sundu.

Bugün milyonlarca kişi e-devletin soyağacı sorgulaması üzerinden sisteme giriş yapmış ve bilgilerini öğrenmiştir. Bilgileri öğrenmenin yanı sıra aynı zamanda yazılı olarak da indirebiliyorsunuz. Bu da sizin bilgilerin istediğiniz zaman erişilebilir olmasını sağlıyor.

Soyağacında neden soyisim çıkmıyor? Sorusunun yanıtını ise şu şekilde vermek gerekiyor.

Alt-üst soy raporu hizmeti çerçevesinde verilen belgelerde 1800’lü yıllarda yaşayanların soyadlarının yer almasının nedeni de belli oldu. İçişleri Bakanlığından alınan bilgiye göre, 21 Haziran 1934’te kabul edilen ve 2 Ocak 1935’te yürürlüğe giren Soyadı Kanunu ile ilgili uygulama, 1720 numaralı Soyadı Nizamnamesi ve 20/1 sayılı Soyadı Talimatnamesi’ne göre yapıldı. Her aile reisi il, ilçe ve bucaklarda kurulan “Soyadı Tespit ve Tescil Komisyonları”na soyadını yazılı olarak bildirdi, bu soyadları nüfus aile kütüklerine tescil edildi. 2 Temmuz 1936’da ise bildirim süresi sona erdi. “Alt-üst soy raporu”nda, Soyadı Kanunu’nun yürürlüğe girdiği tarih itibarıyla ölü olduğu halde kayıtlarda sağ görünenlere, ölümleri daha sonraki yıllarda tescil edilen ve ölüm tarihleri itibarıyla Soyadı Kanunu’ndan önce ölen kişilere verilmiş olan soyadları, kendisi ve kanuni mirasçılarının mağduriyetlerinin önlenmesi amacıyla kayıtlarında olduğu gibi muhafaza edildi.

Türkiye sürekli olarak kendisini geliştirmeye devam ederken bu bağlamda vatandaşlar için hazırlamış olduğu uygulamalar neticesinde de onların yaşamlarını kolaylaştırıyor. E-devlet herkesin rahatlıkla erişebildiği bir sisteme sahip. Herkes soy kayıtlarına rahatlıkla erişebiliyor.


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here