PAYLAŞ

Her insan soyunun nerelere kadar dayandığını merak ediyor. Hatta insanlar kendi aralarında konuşurlarken söylentilerden de yola çıkarak soylarının asil insanlara kadar gittiğini her zaman iddia ederler. Osmanlıdan bugüne kadar hayatımızda ve yaşamımızda çok şeylerin değişmiş olduğunu biliyoruz. Özellikle soyadı kanunu sonrasında insanlar akraba ilişkilerinden de giderek uzaklaşmışlar ve kuşaklar geçtikçe de en yakın akrabalarını bile tanıyamaz hale dönüşmüşler. Devlet ise bu duruma biraz daha resmiyet kazandırmak adına e-devlet üzerinden soyağacı sorgulama işlemi başlatmış ve merak edilen acaba benim atalarım kim sorusunun da yanıtını bu şekilde bulmalarını sağlamıştır.

E-devlet üzerinden soyağacı sorgulama işlemi yapılırken dikkat edilen husus ise belli bir tarihe kadar gidebiliyor olmanız yani soyadı kanunu öncesini ya da belli bir tarihten öncesini zaten bu sistem içerisinde bulamıyorsunuz. Dolayısıyla belli tarihlerden sonra yapılacak olan sorgulama ile birlikte soyunuzun da nerelere kimlere kadar gitmiş olduğunu görebiliyorsunuz.

Soyağacı denildiği zaman insanlar genellikle çok eski tarihlere ve atalarının da hangi padişahlara kadar gitmiş olduğunu öğrenebileceklerini zannediyorlar ancak sistemin amacı dedelerimizin kim olduğu ve nerede yaşamış olduklarını öğrenmek. Dolayısıyla buradaki amaç sizin Osmanlıya kadar uzanan tarihinizi anlatabilmek demek değildir.

Peki, merak edilen soyağacı nedir? Sorusunun karşılığında ne vardır?

Soyağacı Ne Demektir ve Nasıl Sorgulanır?

Soyağacı bir aile ya da sülalenin tüm üyelerinin geçmişten bugüne kadar hiyerarşik düzen içerisinde sıralanmasını amaçlamaktır. Bunu daha açık bir şekilde ifade etmek gerekirse ; Soy, bir atadan gelen insanlar topluluğu demektir. Ağaç ise gövdesi odun veya kereste olan uzun yıllar boyunca yaşayabilen bitki demektir. Dolayısıyla soyağacı bir ağaç benzerinde dallanıp budaklanarak aile üyelerinin kollarının oluşturulmasını sağlamaktır.

Bu şekilde bir tablo çizilmesi durumunda ise insanlar geçmişleri ve gelecekleri hakkında fikir sahibi olurlar ve akraba bütünlüğünü bu şekilde çok daha düzgün bir şekilde koruyabilirler. Soyağacı sıralaması yapılırken en eskiden en yeniye doğru gidilmesi gerekir. Bu hiyerarşik bir sistemdir. Bu sisteme bağlı olarak bir ağaç oluşturabilir ve soyağacınızı yapabilirsiniz.


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here