PAYLAŞ

Türkiye’de her Türkiye vatandaşına verilmiş olan bir numaralama sistemi olan kimlik numarası Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenmiştir. 11 haneli olarak düzenlenmiş olan bu numaralar 2000 yılında ilk kez kullanılmaya başlanmış ve sonrasındaki süreçte insanların bu numarayı kullanarak işlemlerini yapması hedeflenmiştir. Her insanın bir kimlik numarası olmak zorundadır ve mutlaka vardır. Bu numara sayesinde pek çok işlem hızlı bir şekilde çözümlenmektedir. Kimliğinde TC numarası olmayan birisinin resmi işlem yapması mümkün olmadığından dolayı eski kimliklerin de hükmü ortadan kaldırılmış olacaktır. Devlet TC kimlik numarasını getirirken aslında bir anlamda geleceği de planlamaktadır. Yenilenen kimlikler yani çipli hale dönüştürülmüş olan bu kimliklerle beraber artık pek çok işlemde hızlanmıştır.

TC Kimlik Sorgulama

TC kimlik bilgilerinin kullanıldığı bir alanda e-devlet sistemi üzerinde olmuştur. İnsanlar alt üst soyağacı sorgulama işlemini yaparken aynı zamanda sadece gelecekleri değil geçmişleriyle ilgilide detaylı bilgilere sahip olmaktadırlar.

Peki, T.C kimlik no nasıl sorgulanır? T.C kimlik no nasıl öğrenilir?

T.C. KİMLİK NUMARAMI NASIL ÖĞRENİRİM?

TC kimlik numaranızı ilçe nüfus müdürlüklerinden öğrenebileceğiniz gibi isterseniz resmi internet sitesi üzerinden de öğrenebiliyorsunuz. Sorgulama işlemi ise oldukça basit yapmanız gereken tek bir işlem var o da aşağıdaki linke dokunmanız

Öğrenmek İçin Tıklayınız

T.C. KİMLİK NUMARASI NEYE GÖRE BELİRLENİYOR?

Buraya kadar sorgulamak için ne yapmanız gerektiğini belirttik ancak merak edilen bir diğer konuda TC kimlik numarasının neye göre belirlenmiş olduğudur. Bilindiği üzere bu numara 11 haneden oluşuyor. Ancak sıradan bir hesaplama neticesinde bu durum tespit edilmiyor. Bu numaralandırmanın altında bir algoritma var. Doğrulama sayısı algoritması sadece bir numaranın tarafımıza verilmesini sağlıyor.  2000 yılında uygulanan bu sistem için bir numara havuzu oluşturuldu bu havuz içerisinde ilçe, cilt, aile sıra numarası ve birey sıra numarasına göre sıralı olarak kaydedilmiş vatandaşlara verilmiştir.  Bir kişinin TC kimlik numarasını biliyor olmak ise onun akrabalarına ulaşacağınız anlamına gelmeyecektir.


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here