PAYLAŞ

Kimlik numaralarıyla ilgili yapılan ilk düzenleme MERNİS’tir. Açılımı Merkezi Nüfus İdare Sistemi olan projenin amacı ise Türkiye genelindeki nüfusun belli bir düzen içerisinde bulundurulmasını sağlamaktır. İçişleri Bakanlığına bağlı olarak işleyen bu sistemde TC vatandaşlarına 11 haneden oluşan bir kimlik numarası verilmektedir ve vatandaşlar bu numarayla birlikte tüm resmi işlemleri rahatlıkla yapabilirler. Sistem ilk olarak devreye girdiğinde nüfus cüzdanlarında yer almayan bu seçenek zamanla birlikte tüm kimliklerdeki yerini de almış oldu. İlk olarak 2000 yılında uygulanmaya başlayan TC kimlik numarası her türk vatandaşının mutlaka olmazsa olmazları arasında yer almaktadır. Bürokrasiden tutunda alım satım gibi her işte istenilen bu numaranın mutlaka biliniyor olması gerekir. Ancak numaranın uzun olması ve kimliğinizin yanınızda olmaması beraberinde bu numaranın da nasıl sorgulanması gerektiğini ön plana çıkarıyor.

Peki, T.C kimlik no nasıl sorgulanır? T.C kimlik no nasıl öğrenilir?

MERNİS projesi çok uzun zamandan beridir uygulanıyor ve 11 haneli bu numara artık yeni kimliklere de işlemiş durumda. Günümüzde pek çok alanda kullanıldığı hatta olmadan işlerin yapılmasını ve yürümediğini de biliyoruz.

T.C. KİMLİK NUMARAMI NASIL ÖĞRENİRİM?

TC kimlik numarasını öğrenmenin birkaç yolu vardır örneğin ile nüfus müdürlüğüne giderek bu numarayı öğrenebilirsiniz ancak acil durumlarda http://tckimlik.nvi.gov.tr internet adresinden öğrenilebilir.

T.C. KİMLİK NUMARASI NEYE GÖRE BELİRLENİYOR?

T.C. Kimlik Numarası 11 basamaktan oluşan bir numaradır. Son iki rakamı doğrulama sayısıdır. Bu son iki basamak ilk dokuz basamaktan bir algoritma ile hesaplanmaktadır. Doğrulama sayısı algoritması, sadece bir numaranın tarafımızdan verilen bir T.C. Kimlik Numarası olup olmadığı hakkında bilgi vermektedir. Bu algoritma T.C. Kimlik numaralarının doğruluğunu kontrol etmeleri için diğer kamu kurum ve kuruluşları ile de paylaşılmaktadır.


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here