PAYLAŞ

GİB yani Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından hizmete alınmış olan vergi borcu sorgulama ve ödeme işlemleri online olarak geçekleştirilebilir. Soyağacı Sorgulama olarak bizde bu makalemizde vergi borcu ödeme ve sorgulama işlemlerinin nasıl yapılması gerektiği hususunda size detaylı bilgiler vereli istedik.

İnternetten Vergi Borcu Sorgulama Ve Vergi Borcu Ödeme

Devlet ve belediyeler vermiş oldukları hizmetin karşılığında vergi talep ederler. Dolayısıyla TC vatandaşı olan ve belirli bir geliri olan her birey vergi vermekle yükümlüdür. vergilerin miktarları gelir düzeyine göre belirlenmiş olduğundan dolayı geliri yüksek olan vatandaşlar yüksek düşük olan vatandaşlar ise düşük vergi öderler. Dolayısıyla hiçbir geliri ya da taşınmazı olan vatandaşlardan vergi alınmaz.

Vergilerin miktarları ise bulunduğu şehir ve yaşadığı ilçeye göre değişiklik göstermektedir. Bunun için Türkiye sınırları içerisinde herkes aynı vergiyi vermez. Bunun içinde vatandaşlar verecekleri vergilerin miktarlarını internet üzerinden sorgulayarak öğrenebiliyorlar. İnternetin gelişmiş teknolojisi ve özellikle e-devlet uygulaması vatandaşlara vergi ve sorgulaması konusunda büyük yol gösterici olmuş durumda. İnternet üzerinden e-devlete girildiğinde sorgulama işlemi rahatlıkla yapılabiliyor.

Gelir İdaresi Başkanlığı Borç Sorgulama

GİB yani Gelir İdaresi Başkanlığının internet sitesinden ise şifresiz olarak vergi sorgulama ve ödeme işlemi gerçekleştiriliyor. Bunun için resmi siteye girdikten sonra sayfanın sağ üst bölümünden giriş yapıldıktan sonra alt bölümde borç sorgulaması yapılıyor ve karşınıza çıkacak olan uyarılar bölümünden dikkatli bir şekilde açıklamaları okuduktan sonra bu bölümü geçiyorsunuz. Borç bilgilendirme servisine TC kimlik numaranızla birlikte giriş yapıyorsunuz. Burada sizden istenilen bilgiler arasında nüfus cüzdan seri ve numarasını, annenizin, babanızın, eşinizin, çocuğunuzun T.C. kimlik numarası yer alıyor. Annenizin kızlık soyadının ilk ve ikinci harflerini sisteme girdikten sonra son olarak güvenlik kodunu sisteme girip sorgulama işlemini tamamlıyorsunuz

E-devlet sisteminden Vergi Borcu Sorgulama

E-devlet sistemi üzerinden vergi borcunuzu sorgulamanız da mümkün. Bunun için ilk olarak yapmanız gereken işlem e-devlet ana sayfasına girmek buradan yukarıdaki giriş bölümünü tıklıyorsunuz ve TC kimlik numaranız ile birlikte sizden şifreniz isteniyor. Şifrenizi doğru bir şekilde girdikten sonra ise işleminizi tamamlayabiliyorsunuz.


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here