PAYLAŞ

Vergi numarası Türkiye’de 1995 yılından itibaren kullanılmaya başladı ve insanlar vergi numaralarını kullanarak işlerini daha hızlı bir hale dönüştürmeye başladılar. Vergi numaraları TC kimlik numaralarının da devreye girmesi sonrasında eski olan ilgisini kaybederken insanlar vergi numaralarını internet üzerinden sorgulamaya da başladılar. Bu haberimizde bizde vergi numarası nasıl sorgulanır daha da önemlisi vergi numarası nedir? Bu konu hakkında detaylı bilgiler verelim istedik.

Vergi Numarası Nasıl Sorgulanır? Vergi Numarası Nedir?

Vergi numarası nasıl sorgulanır açılımından önce isterseniz vergi numarasının ne demek olduğunu açıklayalım.  TESKOMB yani Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Merkez Birliği tarafından kamu kurum ve kuruluşlarıyla gerçek kişilerin yapacakları işlemlerin belli bir düzen içerisinde gerçekleştirilmesini sağlamak amacıyla numara sistemi belirlenmiş. Uygulama yukarıda da bahsettiğimiz gibi 1995 yılından itibaren hayatımıza girmişti Türkiye sınırları içerisinde yer alan tüm vatandaşlar vergi numarası almak zorundalardı.

Şu an vergi numarasının kimler tarafından kullanıldığı ise aşağıda belirtilmiştir.

Motorlu taşıt alan satan gerçek ve tüzel kişiler,

Gayrimenkul alan satan gerçek ve tüzel kişiler,

Lehine ipotek tesis edilen gerçek ve tüzel kişiler,

Bina inşaat ettirip tapuya tescil ettiren gerçek ve tüzel kişiler,

Yeni kurulacak sermeye şirketlerinin hisse nispeti en yüksek beş ortağı, yönetim kurulu başkan ve üyeleri ile genel müdürleri. (Limitet Şirketlerde Şirket Müdürleri)

Vergi bilgileriniz ile ilgili bilgileri İnteraktif Vergi Dairesi internet sitesinden öğrenebilirsiniz.

Siteye giriş yaptığınızda ise isim soyisim, baba adı, doğum yeri, doğum yılı gibi bilgiler isteniliyor ve bu bilgileri doğru bir şekilde doldurduğunuz da vergi bilgilerinizi de öğrenebiliyorsunuz.

Vergi numaranızı e-devlet sistemi üzerinden de sorgulayabilmeniz mümkün.


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here